Józsefvárosi ingatlanoktól is megválna az állam
Az ominózus MNV-prospektusban az értékes belvárosi paloták mellett VIII. kerületi ingatlanok is szerepelnek.

A héten nagy port kavart a sajtóban – jogosan – , hogy az állam számos kiemelten értékes belvárosi ingatlantól tervez megválni. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. honlapjára feltöltött árverési prospektusról, amely az eladásra szánt ingatlanokat tartalmazza, először a Válasz Online számolt be. A lap a közelmúlt luxusingatlanpiaci mozgásai, illetve meg nem nevezett forrásai alapján úgy sejti, hogy a legértékesebb, jó eséllyel szállodaként is hasznosítható belpesti épületekre a miniszterelnök veje, Tiborcz István és köre tarthat majd számot. A lista „sztárjai” a Belügyminisztérium épülete a Lánchídnál, a Magyar Államkincstár Hold utcai, Lechner Ödön által tervezett palotája (az építész életművének egyik csúcsműve), az Alpár Ignác tervei alapján épült pénzügyminisztériumi központ a József Nádor téren, a NAV korábbi központja a Széchenyi rakparton, valamint a Miniszterelnöki Kabinetiroda egykori bázisa a Garibaldi utcában – ez utóbbi már szerepel is az Elektronikus Aukciós Rendszerben, a licit augusztus 18-án indul, a kikiáltási ár 7 028 180 000 forint.

kormanyepulet_horanszky_utca_15_2018_jozsefvaros.jpg

1. kép: Kapualj, Horánszky u. 15. 

Időközben természetesen Gulyás Gergely a Kormányinfón közölte, hogy az ingatlanok ahhoz kerülnek majd, aki a legtöbbet ígéri értük, a szállodaként üzemelés pedig páratlan bevételt jelent az országnak, és hát a kormányzati központ most már úgyis leginkább a Vár környékére összpontosul. Mindezt időközben megerősítette közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium is. Mint írják: „A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV Zrt.) az ingatlanok kezelését és értékesítését minden esetben kizárólag a jogszabályoknak megfelelően, felelős gazdálkodás és szigorú szakmai mérlegelés alapján végzi. A felszabaduló ingatlanok értékesítése az állami működés racionalizálását szolgálja, az ebből származó bevétel az államadósságot fogja csökkenteni.” Megjegyezték azt is, hogy a kérdéses ingatlanok többnyire szerkezetileg, gépészetileg elavultak, fenntartásuk rendkívül költséges.

Még ha jóhiszeműek vagyunk is, és készséggel elhisszük, hogy az állam minden eddigi tapasztalatunkkal szemben ezúttal valóban a közjót veszi figyelembe, kissé fájdalmas belegondolni, hogy a legnagyszerűbb belvárosi paloták némelyikére lecsaphat, majd itthoni mércével megfizethetetlenül drága luxusszállodát alakíthat ki belőle mondjuk egy nemzetközi befektető. A leghajmeresztőbb ugyanis ez: a prospektus semmilyen funkcionális előírást, jövőbeni hasznosításról szóló koncepciót nem tartalmaz az ingatlanokra nézve. Vitézy Dávid, aki végkiárusításként emlegeti a lépést, egyebek mellett a következő, megfontolandó szempontokat írja ezzel kapcsolatban: „Európában az elterjedt jó gyakorlat az, hogy ilyen esetekben az állam az önkormányzatokkal szoros együttműködésben nyílt pályázatot írt ki, amelyben építészeti, hasznosítási terveket kell benyújtani, az épületek jövőképe is verseny tárgya, például, hogy ne csak 5 csillagos hotelek létesüljenek. És végül nemcsak az ár a döntő (mint az MNV pályázatában), hanem a kreatív, fenntartható és építészetileg, urbanisztikailag, a város jövőképe szempontjából kiemelkedő hasznosítási tervek.Ilyenkor a pályázóknak részletes urbanisztikai, gazdasági és építészeti koncepciót kell benyújtaniuk. A nyertesek ezután jogot kaptak a fejlesztésre, hol eladással, hol hosszú távú bérlettel. Azért is fontos ez, hogy tényleg megvalósítható tervek és képességgel rendelkező fejlesztők jöjjenek - és ne történjen az, ami a Szabadság téri MTV székházzal, hogy 20 éve rohad üresen a város közepén.”

Na de, ami miatt ennek a bejegyzésnek hozzáláttunk, az az, hogy megnézzük a katalógusban szereplő kerületi ingatlanokat is. Igaz, hogy ezek jelentőségükben és értékükben messze elmaradnak a már említettektől, de ettől függetlenül természetesen számot tarthatnak az érdeklődésünkre.

János Pál pápa tér 7.

A kilencemeletes irodaházban 2015-től a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala működik, korábban a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) székháza volt. A leírásban olvasható, hogy „az épület jelenlegi állapotában azonnal irodaként használható, gyakorlatilag semmilyen ráfordítást nem kell eszközölni, hogy üzemszerűen használni lehessen az ingatlant”.

fortepan_84821.jpg

2. kép: A II. János Pál Pápa tér 7. sz. ház építése, 1975

Kisfaludy u. 9.

Az ingatlanon két épület áll, az utcafronti az elmúlt öt évben felújított, energetikai korszerűsítésen átesett, kétemeletes, magastetős, az udvari kétemeletes, lapostetős. Ezen a címen a Pest vármegyei Pártfogó Felügyelői ügyfélszolgálat található meg.

nevtelen1.jpg

3. kép: Kisfaludy u. 9. 

Kisfaludy u. 11.

Szintén irodafunkciót lát el a szomszédos ingatlanon álló három épület mindegyike, itt van a Foglalkoztatási Főosztály.

Horánszky u. 15.

A Palotanegyedben található, az 1880-as évek végén épült, pince, földszint és két emeletes, magastetős épület műemléki környezetben helyezkedik el, de egyedi védelmet nem élvez. Korábban iskola működött benne, napjainkban az Országos Kórházi Főigazgatóság egyes egységei.

nevtelen_4.jpg

4. kép: Horánszky u. 24. 

Horánszky u. 24.

A jól karbantartott, jelentős felújítást nem igénylő korábbi lakóház az 1890-es évek végén épült földszint és egy emelet kialakítással, az 1940-es években ráépítettek még egy emeletet. Szintén az OKFŐ alá tartozik a ház.

 

Bejegyzésben szereplő képek forrása:

1. kép: Wikimedia Commons részlet, utolsó letöltés: 2025.07.17.

2. kép: Fortepan/Kádas Tibor

3. és 4. kép: MNV Zrt. Ingatlankínálat, ingatlanprospektus. Utolsó letöltés: 2025.07.17. 

A bejegyzés trackback címe:

https://jozsikamnyolc.blog.hu/api/trackback/id/tr9018910136

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Józsikám – Itthon a Nyolcban

Friss topikok

süti beállítások módosítása