Ezen a ponton valószínűleg már senki sem lepődik meg rajta, hogy újabb társasház épül az Orczynegyedben, ezúttal a Diószegin, az utca Kálvária térhez közelebbi részén. A 3-as számú telek, amelyen korábban tüzép és barkácsbolt működött, évek óta üresen állt, állandó problémát jelentett a rajta felgyűlt szemét. Egy ideje már megkezdődtek a földmunkák a területen, a kerítésre pedig kikerült a tábla, amelyről tudni lehet, hogy Samuel Garden néven 56 lakásos társasházat húznak fel itt, a projekt befejezését pedig 2026 végére teszik. A táblán elhelyezett QR-kód a társasházat promotáló oldalra vezet, ahonnan további információkat nyerhetünk.
1. kép: Az építési telek 2025 júliusában.
A FBIS Architects által tervezett nyolcszintes épület zártsorúan csatlakozik a szomszédos ingatlanokhoz, a látványtervek alapján valószínűsíthető, hogy L alaprajzú. A Diószegi felőli homlokzat téglaburkolatot kap. A leírás szerint a házban a 37 négyzetméteres stúdió éppúgy megtalálható lesz, mint a 88 négyzetméteres, 4 szobás penthouse. A lakások tervezett átadása 2027 első félévében várható. A legtöbb otthon erkélyes, és kialakítanak kertkapcsolatos lakásokat is. Az elérhető látványterveket megnézve úgy véljük, hogy a földszinten részben zöldtetős teremgarázs kap majd helyet. A lakások belső elrendezését egy nemzetközileg elismert belsőépítész iroda tervezte – áll a honlapon.
2. kép: Látványterv a Diószegi Sámuel utca felől.
A fejlesztő a Whitefield Management, a kivitelező az ASI Group. A FBIS Architects és a Whitefield Management már korábban is együttműködött a kerületben, a 2023 augusztusában a Horváth Mihály téren átadott, nemzetközi építészeti elismerésben is részesült Marone House fűződik hozzájuk. Nem csoda, hogy a Samuel Garden látványtervei a Horváth Mihály téri épületet idézik, ám színeiben egy fokkal talán barátságosabb lesz a készülő ház.
3. kép: Látványterv.
A fejlesztő persze nemcsak a tervezett épület erősségeinek sorolásával kíván vásárlókat szerezni, hanem az egyébként elég rossz hírű környék közeljövőben várható fejlesztéseinek megpendítésével is. A Semmelweis Science Park és Campust már mint épülőfélben lévő projektet említi, a környékről mint „Budapest egyik legdinamikusabban fejlődő negyedéről” beszél, ráadásul Ludovika negyedként hivatkozik rá. Ezt azért is tartjuk viccesnek, mert látva az NKE jelenlegi és jövőbeni terjeszkedését (erről hamarosan érkezik egy bejegyzés), már nem egyszer felmerült bennünk, hogy az Orczynegyed ezen részét tényleg át lehetne keresztelni. Ami a dinamikus fejlődést illeti: kérdés, hogy mit is tartunk valójában annak, ugye. Amennyiben a gombamód szaporodó újépítésű kollégiumokat, társasházakat, egyetemi épületeket, úgy nem vitatkozhatunk az állítással. Az azonban még a jövő zenéje, hogy ha mindez tényleg megvalósul, milyen is lesz itt élni.
4. kép: Látványterv.
A Samuel Garden karnyújtásnyira van a volt Szeszgyár telkére tervezett kollégiumtól és társasházaktól, kőhajításnyira a Kőris utcai új társasházaktól (amelyek közül az egyik szintén most épül – itt írtunk róla), két percre az Orczy Fórum jelenleg is átalakítás alatt álló volt irodáitól, ahol az egyikből társasház, a másikból kollégium lesz. És a sort még folytathatnánk például az NKE kisajátított épületeivel, illetve a Dugonics utcai társasház- és a Korányi Sándor utcai kollégiumfejlesztéssel. Hogy átalakul a környék, az kétségtelen. Hogy ez teljes mértékig az előnyére válik-e, az már kérdéses. A valóban romos, ám jellegzetes, az utcának hangulatos karaktert kölcsönző házakat felváltják a modern, kevéssé jellegzetes épületek (ezek között a Samuel Garden egy tetszetős példa), és beköltözik egy nagy embertömeg, amelynek egy jelentős része csak ideig-óráig lel otthonra itt, gondoljunk az egyetemistákra, az albérlőkre és a szálláskeresőkre. A Samuel Garden honlapján is olvashatjuk, hogy a fejlesztő kifejezetten felhívja az érdeklődők figyelmét arra, hogy az épülő projekt nemcsak otthonként, hanem befektetésként is kiemelkedő lehetőség. Hiába hangsúlyozzák úton-útfélen, hogy az első lakást vásárló fiatalokra apellálnak, hasonlóra számítunk az egykori Szeszgyártelken, valamint az Orczy Fórumban kialakított, kis négyzetméterszámokkal operáló társasházak esetében is.
A bejegyzésben szereplő képek forrása:
1. kép: Saját felvétel.
2-4. kép: Látványtervek, https://samuelgarden.hu/. (Utolsó letöltés: 2025.07.14.)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.