Április 18-án, péntek délelőtt a Golgota tér felé vettük az irányt. A borongós idő ellenére az egyik leghangulatosabb józsefvárosi köztér megtelt élettel, idősek és fiatalok kisebb csapatokba verődve sétálták végig a keresztutat. Ma nagypéntek van, Krisztus keresztre feszítésének a napja, a katolikus hívők ilyenkor keresztutat járnak. Az Újszövetség szerint a keresztre feszített Jézus harmadnapon, tehát vasárnap feltámadt, ezt ünnepeljük világszerte húsvétkor. Nemcsak ilyenkor, de ilyenkor talán különösen érdemes felkeresni a kerületben található Golgota teret.
1. kép: A Golgota téri kálváriakápolna 1955-ben.
A Ganz-MÁVAG kolónia előtt húzódó tér nevét Jézus kereszthalálának helyszínéről kapta, a héber golgota szó jelentése koponya vagy koponyahely. A kolónia felé eső felén 14 stációból álló keresztútnak ad otthont, az egyes állomások, stációk bemutatják Krisztus Golgotára vezető útját, Pilátus ítélethirdetésétől kezdve a sírbatételig.
2. kép: XII. stáció.
2022-ben nagypénteken adták át a helyreállított stációkat (Hermann Zsolt szobrász-restaurátor munkái), a közöttük álló Szent István-i kettős keresztet pedig, ami Mihály Gábor szobrászművész alkotása, 2013. augusztus 20-án. A hétméteres kereszt jel, amely a téren korábban álló, 1971-ben megsemmisített kálváriakápolnára emlékeztet.
3. kép: A tér ma.
Hogy milyen is volt a kálváriaút és a végén magasodó Golgota-kápolna, arról szerencsére korabeli fotók segítségével mi is meggyőződhetünk. A Fortepan gyűjteményében még olyan felvétel is akad, amelynek elkészültekor még nem állt a kolónia épületegyüttese, amely a Magyar Királyi Államvasutak Gépgyára munkásai számára épült 1909-ben. A téren a mészkőből faragott stáció-építmények keretezték a barokkos kis kápolnához vezető utat, a sétányok mellé facsemetéket, cserjéket ültettek. A kápolna előtti, a lépcső tetején lévő szoborcsoport nehezen kivehető, de másolatát a Rezső térről ismerjük, és a kompozíció hagyományosan megtalálható a kálváriáknál, a keresztre feszített Jézust és a két latort, valamint Szűz Máriát és Szent Jánost jeleníti meg.
4. kép: Golgota tér 1897 körül
A téren 1885-ben emelt kis kápolna egy ideig a Tisztviselőtelep misézőhelyeként funkcionált, azonban idővel szűkösnek bizonyult. A helyzet rendezésére jött létre 1900-ban egy új templom építéséhez adományokat gyűjtő Szent István Fillér-egyesület, és 1924-ben lerakták az épület alapkövét a Rezső téren, ahol Kismarty Lechner Jenő tervei szerint felépült az esztergomi Bazilikát idéző Magyarok Nagyasszonya templom, amit 1934-ben szenteltek fel. Ez még nem jelentette a Golgota téri kápolna végnapjait. Habár a stációkkal együtt a második világháborúban sérüléseket szerzett, 1971-ig (egyes források szerint a '60-as évek második feléig) még állt, ekkor robbantották fel. A hivatalos álláspont szerint azért, mert életveszélyessé vált, azonban a környékbeli lakók azt állították, hogy csak harmadik próbálkozásra sikerült megsemmisíteni az épületet, így valószínűsíthető, hogy inkább ideológiai okok állhattak a háttérben. A robbantás után számolták fel a háborúban nagyobb mértékben megrongálódott kálváriautat is, két stációt, az elsőt és az utolsót, a Rezső téri templomhoz szállították. A VI. stáció domborművét beépítették a templom főbejáratának bal oldalán található Malenkij robot emléktáblába, a VIII. stációt pedig a templom hátsó falán lévő 56-os emléktáblába. A stáció eredeti bronzdomborműveit Szécsi Antal szobrászművész alkotta az 1890-es évek első felében, és az együttes olyannyira elnyerte a máriabesnyői kapucinusok tetszését, hogy másolatot rendeltek belőle – érdekesség, hogy végül ezek alapján készülhetett el újra 2019-2021-ben a Golgota téri keresztút.
5. kép: A keresztút az I. stáció felől nézve.
Napjainkban a Golgota tér többnyire nyugodt, nem túl zsúfolt közpark, amiben jól megfér egymás mellett a keresztút, a sportpark, a játszótér és az elkerített kutyafuttató. Mellette húzódik a kerület utolsó macskaköves, hepehupás utcája. Viszonylagos csendességét annak is köszönheti, hogy az Orczy út felőli részén a környékbeliek heves tiltakozása ellenére felépült a benzinkút, ami miatt a főbejárata sajnálatos módon nehezen, csak az autók között átvágva megközelíthető. Áprilisban megkezdődött a játszótér felújítása, jelenleg az látszik, hogy lecserélték az egyik hinta állványát.
A Golgota tértől nem messze, a Baross utca mentén található a szintén a már említett bibliai történések alapján elnevezett Kálvária tér, ahol ugyancsak állt egy kálvária – bár egyes írások összekeverik a Golgota térivel, de ez az, amit Strobl Alajos felhívására átszállítottak a Bajza utcai Epreskertbe. Ám erről majd egy következő bejegyzésben.
Képek a bejegyzésben:
1. kép: Fortepan / Hámori Gyula
2., 3., 5.: Saját felvételek, 2025. április
4. kép: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei
Források:
A Golgota téri kálvária. https://www.kozterkep.hu/43756/a-golgota-teri-kalvaria (Utolsó letöltés: 2025.04.18.)
Bojtos Anita: Hazatértek a stációk a Golgota térre - Isten áldásával újult meg a józsefvárosi kálvária. https://kepmas.hu/hu/hazatertek-staciok-golgota-terre-isten-aldasaval-ujult-meg-jozsefvarosi-kalvaria (Utolsó letöltés: 2025.04.18.)
Nyolcvanéves a tisztviselőtelepi templom. Magyar Fórum. 2011. szeptember 29.
Tiltakoznak a Golgota téri lakók. Napi Magyarország. 1999- március 24.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.